bilgi@erdalkalkan.com.tr

Deneyimler

Sağlık Bakanlığı Etimesgut Sağlık Ocağı-ANKARA (1985-1986)

Sağlık Bakanlığı Yeşilevler Sağlık Ocağı-ANKARA (1986-1987)

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi-KONYA (1987-1992)

Sağlık Bakanlığı Konya Devlet Hastanesi-KONYA (1992-1994)

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi-ISPARTA (1994-1997)

Sağlık Bakanlığı Konya Numune Hastanesi-KONYA (1997-2004)

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi-KONYA (2004-2011)

Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi-KONYA (2011-2012)

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi-KONYA (2012-2017)

Özel Medova Hastanesi-KONYA (2017-....)


bilgi@erdalkalkan.com.tr +90 539 550 18 55 444 86 82 Şeyh Şamil Mahallesi Dosteli Caddesi No:52/1 Selçuklu/KONYA

Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • SORU :Hocam en son 1yıl önceki tetkiklerimde 1cm lik bir menenjiom var ne yapılabilir anladığım kadarıyla sağ tarafta hareket sinirlerinin üstünde sol tarafımda güç kaybı sol gözümde zaman zaman küçülme oluyor. CEVAP : 01 Mart 2016 En geç yılda bir kez kontrol MR çekilmelidir. 3 cm altındaki menenjiomlar radyocerrahi ye cevap verebilirler. Bu seçenek değerlendirilebilir. Takip te olmanız önemli. Geçmiş olsun.

 • SORU :İyi günler Doktorum ben Ereğli'den Hamiyet benim başımın sağ arka tarafı ovuç içi kadar yerbir yıldır sürekli ağrıyordu ilk aylarda devlit hast. gittim beyin cerrahına benim sana yapacağım bir şey yok dedi beni nöroloji servisine gönderdi Nöroloji doktoruda emar çektirdi emar sonucunda beyinin içinde CEVAP : 14 Nisan 2016 Pazartesi ve perş günleri hasta bakıyorum. Meram Tıp Fak. Beyin ve Sinir cerrahisi polikliniğinden randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun..

 • SORU : hocam bi sorum olcak annem de 2 3 haftadır bel agrısı var doktor bel fıtıgı dedi hocam siz bel fıtıgı tedavisiyle ilgileniyo musunuz CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 14 Nisan 2016 Evet ilgileniyorum. Pazartesi ve perş günleri hasta bakıyorum. Meram Tıp Fak. Beyin ve Sinir cerrahisi polikliniğinden randevu alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Merhabalar. Pazartesi günü muayene oldum bel agrisi icin gelmistim 2 hap bir sprey yazdiniz. Ilacin biri mide icin ve ac almam gerekiyor. Ayni zamanda tiroid hapi kullaniyorm yan etkilerini ve neden mide ilaci sormak istiyorum ilaci kullanmadan once. Tesekkurler CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 14 Nisan 2016 Bel ağrısı için verdiğimiz ağrı kesicilerin çoğu mide üzerinde yan etki yapabilir. Bu nedenle mide koruyucu yazmışızdır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Epilepsi hakkında soru Ben bir epilepsi hastası yım 36 yasindayim yaklaşık 25 yıldır ilaçla tedavi oluyorum benim nöbetlerim hep uykuda oldu hiç ayakta uyanık ken nöbet gecirmedim yaklaşık 1yildir nöbet olmadı Allaha şükür tabiki bitmiş değil ilaç dozu yüksek olduğundan mıdır nedir birde EEG lerde birşey çıkmıyor hocam artık… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 22 Nisan 2016 Epilepsi cerrahisi sınırlı ve seçilmiş olgularda yapılmaktadır. Sizin ifadenize göre nöbetleriniz için cerrahi gerekli değildir. Nörolog dr nuzun ilaç önerileri doğrultusunda hareket ediniz. Geçmiş olsun… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyincik sarkması teşhisi konuldu.Ameliyatsız tedavi olmuyor mu?Eğer ameliyatsız tedavi olmuyorsa ameliyat riski nedir?Ve beyincik sarkması neden kaynaklanıyor nelere dikkat etmeliyim? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 06 Mayıs 2016 Beyincik sarkmasının tipleri, sarkma miktarı ve beyin omurilik sıvısının akım hızı bu hastalığın tedavisinde önemli parametrelerdir. Bunları bilmek lazımdır. Tetkiklerinizle birlikte müracaat ettiğiniz… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Annemin 24 saat devam eden bir baş ağrısı var.Hocam benim en kısa sürede size ulaşmam lazım.Lütfen müsait olduğunuzda bir yardımcı olur musunuz? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 12 Temmuz 2016 Geçmiş olsun. Hastanede göreve devam ediyorum. P.Tesi ve Çarş günleri hasta bakıyorum. Sekreterden randevu alabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyorum. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Anneannemin beli kırıldı ameliyat oldu beline platin takıldı ve bacagında cok agrılar var acaba ne yapabılırız CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 02 Ağustos 2016 Postoperatif filmlerini görmek gerekli. P.tesi ve Çarş günleri hasta bakıyorum. Randevu alırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : hocam babamla birlikte geleceğiz. babam mersinden gelecek sizin hakkınuzda olumlu yorumlar duydum. pazartesi için randevu almak istiyorum. uygunmudur. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 19 Ekim 2016 uygundur. Geçmiş olsun Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam annemin omurilikte bir kitle var tümörden şüphelenileniyölar size getirmeyi düşünüyoruz nasıl randevu alabiliriz kaybedecek zamanımız yok çok acil CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 14 Kasım 2016 Kusura bakmayın geç gördüm. Meram Tıp Beyin Cerrahi polikliniğinden randevu alabilirsiniz. Ptesi ve Çarş günleri hasta bakıyorum. Geçmiş olsun, Allah şifa versin. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : hocam annemde 3 yıldır bel fitigi rahatsizligi var ve artik sag bacakta guc kaybi basladi agrilari cok fazla artti ameliyat diyor tum muayene oldugumuz doktorlar ama ameliyatin risklerinde korkuyoruz bize yardimci olur musunuz CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 08 Aralık 2016 GEÇMİŞ OLSUN, BEL FITIĞI AMELİYATLARI ENDİKASYON DOĞRU OLMASI VE İYİ ELLERDE YAPILMASI HALİNDE RİSKİ DÜŞÜK AMELİYATLARDIR. MÜRACAATINIZ HALİNDE GEREKENLER YAPILACAKTIR. PTESİ VE ÇARŞ GÜNLERİ MUAYENE İÇİN… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Belimde L5-S1'de grade 2 listezis var ve ameliyat olman gerekli dediler. Ameliyattan kaçınıyorum ve ameliyatı ertelersem ne gibi zararları olabilir? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 22 Aralık 2016 Dinamik belgrafileriniz ile kayma derecenizi görmek lazım. P.tesi çarş muayene yapıyorum. Müracaatınız halinde sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : hocam kızım da 7 yıldır pineal kist var kist beyin sapında 12 mm ile başladı sonrasında 16 mm 18 mm ve enson baş dönmesi ile gittik vertigo dediler mr çektik 2-1.5 cm olmuş.bişey yapmaz diyorlar doğuştan olur bu kist diyorlar zarar vermez diyorlar.mr makinalarında farklılık gösterir diyorlar.sizin görüşünüzü… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 30 Aralık 2016 Eski ve yeni MR görüntülerinizi gördükten sonra yorum yapabilirim. Ptesi ve Çarş günleri muayene yapıyorum.Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam rahatsızlıgım drenaj apse diye tanı koydular amelat olmasan meneşit olun diyorlar alnımda şişlik devam ediyor sol gözümüde şişiriyor sizden bilgi almak istiyorum size tedavi olmak istiyorum bana tehlikeli dediler hocam cevabınız bana ne olur CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Ocak 2017 Müracaatınız halinde film ve tetkikleriniz tarafımdan incelenecek ve gerekli önerilerde bulunulacaktır. geçmiş olsun... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : merhaba hocam annem parkinson hastası bel fıtıgındanda ameliyat oldu.zamn zamn kafasında siddetli agrı anılayarak uyuma yüzünde şişme ve değişik bakıs falan oluyor nedendir acaba CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Ocak 2017 Hastanızı ve tetkiklerini gördükten sonra gerekli açıklamalarda bulunulacaktır. Geçmiş olsun.. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam saygılar annemin bel rahatsızlığı var doktoro giti bel fıtığı olduğu ve ayaklarına vurduğunu söyledi ağı kaldırmamasını söyledi. sizce ne yapmalıyız? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Ocak 2017 Bel fıtığı hastalarında ağrının bacaklara vurması bilinen bir durumdur. Müracaatınız halinde tetkikler incelenip, muayene sonrası gerekli önerilerde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam eşimde arasıra görülen şiddetli baş ağrıları oluyor. bırcok hastaneye gittk ve tahliller yapılmasına rağmen birşey çıkmıyor CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 02 Şubat 2017 Başağrısının çok sayıda sebebi bulunmaktadır. Müracaatınız halinde gerekli önerilerde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam ben hastanız yusuf ayağımdaki ve elimdeki sisler bir türlü inmiyor bunu nedeni ne olabilir ??? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Mart 2017 Yusuf bey uğramanız halinde gerekli önerilerde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : burunumda beyaz sıvı akıntısı yaklaşık bır yıldır geliyor bazende baş ağrılarım oluyor burunda gelen sıvı beyaz ve acık renkte sürekli geliyor fazla olmasada bir kac damla günde en az 6 ve 7 kez geliyor CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Mart 2017 Bu durum tehlike arzedebilir. MR sisternografi yapılmak üzere tarafımıza başvurunuz. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Merhabalar hocam. Benim kuyruk sokumumda surekli agri oluyor. Oturmakta,yurumekte ve ayakta durmakta cok zorlaniyorum belimde Boynuma yakin omurgamdada agrilar ve sancilar mevcut.yardimci olabilir misiniz? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Mart 2017 Merhaba. Müracaatınız halinde muayene ve tetkiklerden sonra gerekli önerilerde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Anneannem 65 yaşında tansiyon ve şeker hastası100 kilo belinde fıtık bel kayması ve kireçlenme var yürürken çok zorlanıyor doktorlar ameliyat gerektigini söyledi çok kararsısız hemşehirliniz olarak sizin da görüşlerinizi almak istiyoruz CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Mart 2017 geçmiş olsun müracaatınız halinde hasta muayene ve tetkikleri incelenerek size gerekli öneride bulunulacaktır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Anneannemde Bel fıtığı bel kayması ve kireçlenme var doktorlar ameliyat olması gerek dedi anneannem tansiyon ve şeker hastası ve 100 kilo 65 yaşında yürümekte çok zorlanıyor ağrılarından unutamıyor ameliyat olması gerekirmi CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Mart 2017 müracaatınız halinde hasta muayene edilecek tetkikleri incelendikten sonra ameliyat kararı verilebilecektir. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Sinir Kökenli Kas Ve Kemik Hastalıkları hakkında soru Merhaba , çenemi ileri doğru kastığımda kulaklarımda ince tiz bi ses oluşuyo aynı işlemi kafamı kastığımda da duyabiliyorum sol kulakta daha fazla duyuluyor bu normal midir ? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 10 Mart 2017 Geçmiş olsun, KBB uzmanına başvurmalısınız. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam kolay gelsin bundan yaklaşık iki ay önce yerden ağır birşey alırken belim ağrımaya başladı hastaneye gittim film çektiler birşey Yok dediler ama ağrım devam etti belimdeki ağrı bir süre sol bacağa bir süre sağ bacağa vuruyor belim ağrıyor sürekli bel fıtığı olabilir mi acaba şimdiden çok teşekkür… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 13 Mart 2017 Şikayetleriniz bel fıtığını işaret ediyor. Ptesi veya çarş gün için randevu almanız halinde size yardımcı olacağım. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : HOCAM EŞİMİN BEYİN TÜMÖRÜ VAR. (over ca öykülü.) Sizden muayene ve ameliyat için randevu almak istiyoruz . CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 13 Mart 2017 Geçmiş olsun. Çarş gün için benimle görüştüğünüzü bildirerek randevu alabilirsiniz. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Sinir Kökenli Kas Ve Kemik Hastalıkları hakkında soru Merhaba hocam , çenemi ileri doğru kastığımda kulaklarımda ince tiz bi ses oluşuyo aynı işlemi kafamı kastığımda da duyabiliyorum sol kulakta daha fazla duyuluyor bu normal midir ? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 22 Mart 2017 Lütfen bir KBB uzmanı ile görüşünüz. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Merhaba hocam Babamda sürekli bir baş dönmesi var aynı zamanda boyun fıtığı ve boyunda kireçlenme var bir kaç dr gittık bir sonuç bulamadık ne yapmamız nasıl bir yol izlememiz gerekır yardımcı olur sanız sevinırız Allah razı olsun CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 22 Mart 2017 Hastanızı muayene edip tetkiklerini incelemem lazım. P.tesi veya Çarş günü muayene randevusu alabilirsiniz. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Boy Bacak Kısalığı hakkında soru hocam benim çenemin sağ kısmı diğer kısımda biraz daha uzun ve aynı şekilde sağ ayağım sol ayağımdan daha uzun acaba bunun bir tedavisi varmıdır?internetten araştırdığım kadarıyla dev hastalığına kapıldım.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Mart 2017 Müracaatınız halinde tetkikleriniz yapılarak gerekli önerilerde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Baş Dönmeleri hakkında soru MR DA Her iki mastoid hücre havalılığı azalmıştır. Nazofarenkste hafif adenoid doku hipertrofisi vardır. Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Mart 2017 Geçmiş olsun. Hastanızda büyük ihtimalle iyi huylu bir beyin zarı tümörü var. Müracaatınız halinde muayene ve MR görüntülerine göre tarafınıza gerekli önerilerde bulunulacaktır. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Syn dok bey.annem 2011de boynuna sant takildi.2012 de tekrar ayni yerden ameliyat oldu ve bu zamana kadar ellerinde uyusma,vucudunda dengesizlik,ayakta duramama var.defalarca doktiruna gitsede iyilesmedi ve gun gectikce kotu oluyo.size ulasamiyoruz ins ulasip annem size gelcek.herkesin derdine derman… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 27 Nisan 2017 Geçmiş olsun, randevuya tetkikleri ile geldiği takdirde gereken yapılacaktır. Saygılarımla. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyin Hastalıkları hakkında soru Hocam kolay gelsin. girdiğim çatışmada şarapnel parçası sağ oksibital bölgeme isabet etti bunun etkisiyle o an şiddetli travma geçirdim. ve sonucunda ensefomalaizi teşhisi konuldu daha sonra yaklaşık olarak 6 ay içinde ilk nöbetimi yaşadım. ambulansla doktora götürmüşler hiç bişekilde tedaviye başlanmadı… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 27 Nisan 2017 Geçmiş olsun, bu kadar büyük bir travmadan sonra sadece geçici nöbetlerle iyileşmeniz büyük mucize. Şükretmek gerekli. Posttravmatik nöbetler çok büyük oranda antiepileptik ilaçlarla kontrol altına alınabilir.… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Görme Bozuklukları hakkında soru annem kalıcı inme geçirdi gözleri görmüyor kök hücre tedavisi yapılabilirmi bu konu hk bilgi istiyorum varsa bir cevap lütfen ALLAH RIZASI İÇİN. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 08 Mayıs 2017 Araştırmalar sürüyor henüz rutin tedavi süreci ile ilgili gelişme yok. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : merhaba hocam annem 6 ay önce bel kaymasından ameliyat oldu 4 platın takıldı ameliyattan çıktıgında bacagında agrı olustu simdi yürümekte zorlanıyor sıze getırsem degerlendırır mısınız CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 11 Mayıs 2017 P.TESİ VEYA ÇARŞ GÜN İÇİN RANDEVU ALIP GETİREBİLİRSİNİZ. GEÇMİŞ OLSUN. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Kaşıntı hakkında soru Selamlar, benim sorunum sırtımda kürek kemiğime yakın bir noktada sürekli aynı yerin uyuşması ve kaşınması. Ne tür bir doktora danışacağımı bilemedim. Böyle bir şey neden olur? Boyun fıtığı gibi bir durum böyle bir şeye yol açar mı? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 26 Mayıs 2017 Boyun fıtığı böyle bir duruma yol açmaz. Kaşıntınız için bir cildiye uzmanına danışınız. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : ERDAL bey belimde iki fitik var doktor hemen ameliyat diyor ama sizin yaptiniz basarili operasyonlari okudum ve cogu bel fitini ameliyatsiz iyilestirdinizi okudum hocam benim ayaklarima vuruyo agri uyusma mr ve filim var en kisa surede konya ya gelip bir an once size muane olmak isdiyorum CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 07 Haziran 2017 Ptesi ve Çarş günleri muayene yapmaktayım. Geldiğinizde yardmcı olacağım. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Doktor bey benim annem 70 yaşında. Banyoda düştü ve kalçadan itibaren alt tarafının filmleri çekildi. Kırık çıkık yok dediler. Ama annem yattığı yerden doğrulup kalkamıyor üst tarafı taş gibi. Oturtmak için bile iki kişinin kollarının altından kaldırması lazım. Ayağa kaldırdığımızda yavaş yavaş yürütebiliyoruz. Şu anda yatıyor ve bez bağlıyoruz. Yol gösterirmisiniz bize ne yapmamız lazım CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Haziran 2017 Geçmiş olsun. Hastayı muayene etmem lazım. Lütfen randevu alarak başvurunuz. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : mrb hocam.L3-4 diffüz bulgıng ve flaval hıpertrofi mevcut.minimal tekal kese basısı foramınal spinal stenoz mevcuttur.L4-5 duzeyınde diffüz bulıng faset artrozu sol faset eklemınde 6 mm caplı sınovıal kist ve anüler yırtık tespit edılmıstır.tekal kese belirgın sekılde basılı olup spinal foraminal stenoz… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 23 Haziran 2017 Mr raporunuz Lomber spinal stenoz(dar kanal sendromu) tanımlıyor. Müracaatınız halinde gerekli tedavi önerisinde bulunulacaktır. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Baş Dönmeleri hakkında soru İyi günler hocam. Baş dönmesi ve düşme şikayetiyle gittim sonucum budur. Şimdiden teşekkürler. KRANİAL MR İnfratentorial kesitlerde medulla, pons, serebral pedinküller, her iki serebellar hemisfer, bazal sisternalar ve kaide oluşumları normal morfoloji ve sinyal intensitesi göstermektedir. Ventriküler… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 03 Temmuz 2017 Geçmiş olsun. Muayene bulgularınızı bilmeden yardımcı olmam mümkün değildir. Müracaatınız halinde yardımcı olacağım. Geçmiş olsun. Saygılarımla... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Sinir Kökenli Kas Ve Kemik Hastalıkları hakkında soru Bacakta oluşan sinir hasarına bağlı uyuşma donukluk hissi dar kanal ve fıtık ameliyatı olunca geçermi. Yada ne yapmalıyım. Yüzme iyi gelirmi. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 18 Temmuz 2017 Bacakta meydana gelen travmatik sinir hasarına bağlı nöropatik ağrınız belinizden ameliyat olunca büyük ihtimalle geçmeyecektir. Daha sağlıklı öneride bulunabilmek için lütfen muayene olunuz. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Migren hakkında soru Migren ile ilgili kalıcı bir tedavi şekliniz var mı? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 25 Temmuz 2017 Migrenin bugün için kalıcı tedavisi bulunmamaktadır. Ağrı ataklarınıza yönelik tedavi edici ve koruyucu ilaçlar kullanılmaktadır. Geçmiş olsun... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : 1yıl önce omurilik daralması ve bel kaymasından ameliyat oldum gece bacaklarıma kramp giriyor bel ile alakası varmı sebebi nedir CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 01 Ağustos 2017 Genellikle bacaklara giren krampların ameliyatınızla ilgisi bulunmaz. Müraacatınız halinde kan değerleriniz tetkik edilecektir. Geçmiş olsun Saygılarımla... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam öncelikle saygılarımı sunarım. Annem konyanın ilçesinde ikamet etmektedir. Ben istanbuldan yazmaktayım. Annem 10 yıl önce bel fıtığından iki kere amelayat oldu, beline 6 tane platin takıldı. Fakat zamanla ağrılar tekrar başladı ve sürekli ağrı kesicilerle geçiştirmeye çalışıyor günlerini. Geçen… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 01 Ağustos 2017 Medova Hastanesi'ne müraacatınız halinde size randevu verilecektir ve hastanıza gerekli teşhis ve tedaviler uygulanacaktır. Geçmiş olsun. Saygılarımla... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyin Tümörleri hakkında soru Merhaba,benim teyzem beyin tümörü sebebiyle ameliyat oldu.Büyük olan tümörü aldılar fakat kafasında 9 adet daha tümör var ve kötü huylu.Yurtdışında yaşıyor ve doktor seyahat etmesini yasaklamış.Uçağı anlıyorum fakat araba ile de mi seyahat edemez?Şu anda radyoterapi görüyor o bitince. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 07 Ağustos 2017 Merhaba geçmiş olsun sanıyorum kötü huylu bir beyin tümörü nedeniyle hastanız radyo terapi+ kemoterapi görmekte bu tedaviler sırasında beyinde şişme ve radyasyon nekrozu meydana gelebilir. Bu durum hastanın… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Ismim SERAP ben trigenomel nevralji hastasıyım bu hastalığı çoktan beri cikiyom ama son iki senedir kullandığım ilaç fayda etmez durumda bu yuzden de doktorlar ameliyat dediler ama ben olmak istemiyorum risklerinide biliyor bu yuzden sizden bana umut doğacak bir çözüm ağrılarını dindirecek bir çözüm… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 14 Ağustos 2017 Serap Hanım geçmiş olsun ilaca cevap vermediği zaman trigeminal nevraljinin tedavisi cerrahi olabiliyor. Bilginize.Saygılarımla... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyin Kanaması hakkında soru Eşim 2.5 yıl önce beyin kanaması geçirdi.Ameliyata gerek duyulmadı 10 gün yoğum bakımdan sonra çok az bir hasarla evimize döndük.Takipler devam ederken bu sene çok yoğun hafıza bulanıklığı yaşar oldu.Çalkantılı ruh haline sahip.Yeme alışkanlıkları,komedi anlayışı,inanç değişiklikleri gibi bir çok konuda… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 22 Ağustos 2017 Ciddi beyin kanamalarından sonra hastada psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. BT dışında Mr da çekilebilir. Psikiyatrik tedavinize devam ediniz. Geçmiş olsun. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Baş Ağrısı hakkında soru Merhaba Hocam Benim başım ağrıyor ve ağrıdığı zaman midem bulanıyor . Unutkanlığım da var.B12 vitaminin eksikliği var Unutkanlığım bundan dolayı mı.Ve ayrıca Beyin cerrahisine gitmem gerekir mi?? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 28 Ağustos 2017 Baş ağrısının kaynağını tespit edebilmek için nörolojik muayeneniz ve lüzumu halinde radyolojık tetkikleriniz gerekebilir. Beyin cerrahisi veya nöroloji uzmanına görünmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun.… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyin Hastalıkları hakkında soru Merhabalar, sağ beyinciğimin hemen üstünde(bitişine yakın) ufak bir şişlik var bunu yaklaşık 1 aydır hissediyorum. Bastırınca içinde bir şey varmışçasına hareket ediyor sonra geri toplanıyor çok hafif garip bir hissiyat oluyor acımıyor lakin boyu kirazdan az küçük. Anlam veremedim sivilce desem sivilce… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 06 Eylül 2017 Geçmiş olsun. Tarif ettiğiniz lezyon başın arka tarafında lenf bezi şişmesi gibi duruyor ancak muayene edildikten sonra doğru yönlendirilebilirsiniz. Müracaatınız halinde yardımcı olunacaktır. Sağlıklı… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Bel Kayması hakkında soru tşklr yaptığım araştırmalarda 1 ve 2:derece sabit lomnaire kaymalar manuel terapiyle yerine getiriliyormuş sadece uyuşma varsa ağrı olduğunda dereceye bakılmaksızın ameliyat gerekiyormuş... Uzmanların deneyimlerinden fikirlerini bekliyorum... CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 11 Eylül 2017 Kayma dereceniz ve nörolojik muayeneniz tedavi süreciniz hakkında karar verdirici olacaktır. Müraacatınız halinde gerekli tedaviniz (tıbbı veya cerrahi) önerilecektir. Geçmiş olsun dileklerimle selam ve… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Bel fıtığı hakkında soru Hocam merhaba ben 22 yaşında bel fıtığı hastasıyım L5-S1 bölgesinde üçüncü derece fıtığım var sol ayak bileğime kadar ağrılarım indi. Aylarca ağrı kesici kullanıyorum ameliyat öneriyorlar olmak istemiyorum ne yapmalıyım ? CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 12 Eylül 2017 Geçmiş olsun. Güvendiğiniz bir beyin cerrahi uzmanına muayene olup tedavinizi yaptırmanızı öneririm.Sağlıklı günler dileklerimle. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : hocam merhaba annem çok şiddetli ağrı çekiyor boyun fıtığından dolayı ameliyat dediler size gelmek istiyoruz cumartesi muayeneniz var mıdır acaba acil gelmemiz gerekiyor. CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 19 Eylül 2017 Cumartesi hariç hafta içi günlerde hergün muayenemiz vardır. Geçmiş olsun dileklerimle sağlıklı günler. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Omurilik Problemleri hakkında soru slm hocam ben 6 sene once trafik kazası geçirdim hasarlarım sunlar t5 t6 t7 faktöründe femur çokme yapmış oturup kalkmam gezmem acılar içinde sizi buldum iskelet omurga alanda işinizde başarılı bir hocamıssınız tebrikler bu ameliyatları baya yapmıssınız nekadar doktora gittiysemde hepsi yat ameliyat… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 25 Eylül 2017 Geçmiş olsun. İzmir'de çalışmıyorum Konya Medova Hastanesi'nde çalışmaktayım. Hastalığınızla ilgili olarak muayenenizi ve radyolojik görüntülerinizi gördükten sonra kanaatimi bildirebilirim.… Daha fazla Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Beyincik Sarkaması hakkında soru Merhaba hocam..annemde beyincik sarkmasi var bi cok dr gittik riski olduğunu söylediler en sonunda taninan bi profa gittiik ve o sagolsun cok ilgilendi ama beyincik sarkmasindan daha buyuk sorun platibazi oldugunu once onun alinmasi gerektiğini söyledi cok riskli olmasinin yaninda bu ameliyati yapmayacagini… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 27 Eylül 2017 Geçmiş olsun. Annenize elindeki tetkikler ile birlikte müracaat ettiği takdirde yardımcı olunacaktır. Sağlıklı günler dileklerimle. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : 1yıl önce siz de bel kayması omurilik daralmasından ameliyat oldum 6 platin var belimde yerde otururken koltukta otururken yere eğilince ağrılarım var yururkene sıkıntı yok yatarken de yok gece kramplarım var eğilmek iş yapmak zararlımı CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 27 Eylül 2017 Geçmiş olsun. Kontrol muayenesine geldiğiniz takdirde yardımcı olacağım. Saygılarımla. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Skolyoz hakkında soru İyi günler. 20 yaşındayım.1 65 boyum. Kilom 46. 13 yaşımda boynumdan kalçama doğru yayılan ağrılardan dolayı doktora gittiğimde hafif derecede skolyoz olduğu söylendi. boynumda sol tarafa belimde sağ tarafa doğru bir eğrilik var ama postür bozukluğu yaratmıyor ikisinin birbirini dengelediğini söylüyor.… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 28 Eylül 2017 Geçmiş olsun romatoloji bölümüne müracaat etmeniz halinde bu yöndeki tetkikleriniz yapılacaktır. Şikayetlerinizin skolyozunuza bağlı olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı günler dilerim Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU : Hocam yaklaşık 1yıldir sol ayağının altında bu ağrı meydana geldi oturamiyorum sabah kalktığımda bile üstüne hemen basamıyorum ama 2dk sonra normale dönüyor.4 Dr gittim.hepsinde emar ve renkli dinler çekildi ve ödem denildi.ama hala geçmedi ve her seferinde kortizonlu kremler verilip bu 15 gün idare… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 30 Ekim 2017 Geçmiş olsun. Bahsettiğiniz rahatsızlığınız için bir romatoloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler dileklerimle. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU :Merhaba Hocam annemin belinden sağ bacağına vuran ağrıları var ne yapabilirim yonlendirirseniz çok sevinirim kolay gelsin iyi günler. CEVAP : 30 Ekim 2017Müraacatınız halinde gereken yapılacaktır. Geçmiş olsun.

 • SORU :Merhaba Hocam; Kayın validem uzun süredir ayaklarında hissizlik, yürürken ara ara düşme tehlikesi veya düşme ve zaman geçtikçe hastalığının ilerlemesinden dolayı sağ ayak baş parmağında hissizlik, doku hissi kaybı ve hareket ettirememe gibi durumlar meydana geldi. Bir çok uzman, profesör doktor 'a… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 13 Kasım 2017 Geçmiş olsun. Üniversite de çalışan bir Nöroloji Uzmanı tarafından hastanızın takibi uygundur. Sağlıklı günler dileklerimle... Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • SORU :İyi aksamlar.babam 70 yasinda 2 gün önce akciger kanseri tanisi ve beyinde 3 adet kitle saptandi.yapilam tetkitlerle ameliyata gerek olmadigi ilaclarla beyindeki kitlelerr müdahele edilecegi soyleniyor.bu iyi birseymi yoksa akcigeler oflas ettigi icinmi ameliyata gerek duyulmuyor.lütfen cevaplarmisiniz… CEVAP : Prof. Dr. Erdal Kalkan 15 Kasım 2017 Geçmiş olsun. Allah yardımcınız olsun. Genellikle beyinde çoklu akciğer ca metastazında ameliyat kararı alınmaz. Radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi cihetine gidilir. Sağlıklı günler dileklerimle. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Boyun Fıtığı, Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Boyun Fıtığı, Tedavisi ve Dikkat Edilmesi GerekenlerBoyun bölgesindeki omurlar arasındaki disklerin çeşitli nedenlerle yapılarının bozularak, omurilik kanalına doğru taşmaları... Omurga Kanal Darlığı Omurga Kanal Daralması Nedir?Omurilik beyin sapından çıktıktan sonra omurgadaki omurga kanalı denen ve omuriliği saran kemik yapının içerisinden geçer bu kanal normal erişki... Omurga ve Omurilik Tümörleri Omurga tümörleri  omurga ve omuriliği oluşturan yapıların herhangi birinden gelişebilen tümörlerdir. Bu yapılar kas, kemik, sinir veya omurilik zarından herhangi biri ... Bel Fıtığı BEL FITIĞI (LOMBER DİSK HERNİSİ)İnsan omurgası birçok omurdan oluşur. Bunlardan 5 tanesi bel bölgesindedir. Bu omurların arasında fibroz yapıda diskler mevcuttur. Bu disklerin... Boyun Fıtığı SERVİKAL DİSK HERNİSİ (BOYUN FITIĞI)BOYUN FITIĞI NEDİR?İnsan omurgası birçok omurdan oluşur. Bunlardan 7 tanesi boyun bölgesindedir. Bu omurların arasında Fibroz yapıda diskle... Beyin Tümörleri Beyinde normal hücrelerin büyüme yeteneği sınırlıdır. Bazen büyümedeki bu sınırlanma yeteneği kaybolur ve sınırsız büyüyüp, çoğalan hücreler topluluğu oluşturur. Buna beyin ... Navigasyon Yardımlı Beyin Tümörü Mikrocerrahisi Beyin tümörleri özellikle yerleşim yeri açısından bazen cerrahlar için oldukça zor ameliyatlar olabilmektedir. Özellikle  kol ve bacakları kontrol eden bölgelerde ya da... Kafa Travmaları Kafa travmaları 18 yaş altı ölümlerinin en önemli sebeplerindendir. Doğum esnasında forseps tatbiki, beşikten veya kucaktan düşmeler, yaşın ilerlemesiyle ise trafik, iş, ev ... Hipofiz Adenomları Hipofiz bezi burun ve gözlerin hemen arkasında görme sinirlerinin altında şah damarlarının hemen yanında sella isimli kemik oyuk içerisinde yerleşmiş 0.5-0.6 gram ağırlığınd... Hidrosefali Hidrosefali beynin merkezinde yer alan ventrikül olarak adlandırılan karıncıklarda aşırı beyin omurilik sıvısı birikmesi olarak tanımlanabilir. Beyin-omurilik sıvısı tüm in... Doğumsal Beyin ve Omurilik Hastalıkları Merkezi sinir sistemi embriyolojik gelişimde vücudun diğer bölgelerine göre daha erken ve çok daha hızlı gelişir. Bu gelişim sırasında ortaya çıkan anomalilerin bazıları hay... Skolyoz (Omurganın Yana Eğriliği) İnsan omurgası önden bakıldığında düz bir çizgi halinde seyreder. Skolyoz bu düz olan omurganın yana eğilmesidir. PEKİ BU HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR ?1- Bel ve sırt ağ... Anevrizma Beyin anevrizması, beyin damar duvarındaki zayıf bir noktada oluşan balonlaşmayı ifade eder. Anevrizmanın duvarı, normal bir damar duvarına göre çok daha ince ve zayıf yapıd... Arteriovenöz Malformasyon (AVM) AVM, beyin damarlarının doğuştan hatalı ve anormal gelişimi sonucu ortaya çıkan damar yumağıdır. AVM içindeki yüksek basınçlı kan akımı, yapısal olarak zaten anormal olan da...